رپورتاژ نویسی

به اطراف خود نگاه کنید. مردم ساعت زیادی از شبانه‌روز مشغول کار هستند و در تلاش‌اند وضعیت زندگی خود را بهتر کرده و درآمد بیشتری کسب کنند. بسیاری از آنها به سختی پول به دست می‌آورند و از این رو نسبت به تبلیغات هر روزه‌ای که سعی دارند توجه آن‌ها را به خود جلب کنند، بسیار محتاطانه عمل می‌کنند.
با آگاهی از نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی مناسب می‌توانید توجه مردم را در این روزمرگی‌های شلوغ به خود جلب کنید. محتوای رپورتاژ آگهی، یک متن ساده و پیش پا افتاده تبلیغاتی نیست، بلکه متن یا تصویری ست که هدف شما را به مخاطب القا کرده و در قالب آموزش و یا اطلاع‌رسانی، محصول یا نکات کلیدی را پیرامون کسب و کار شما به کاربر معرفی می‌کند.
اگر بخواهید یک رپورتاژ آگهی مناسب تهیه کنید و آن را در وب سایت‌های خبری معتبر قرار دهید بهتر است به اصول سئو در تولید محتوای رپورتاژ، توجه کافی داشته باشید. در تهیه کردن یک متن رپورتاژ آگهی رعایت کردن برخی از نکات کلیدی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن به نتایج درخشان دست پیدا کنید.

null

تالیفی

null

بازنویسی

null

رپورتاژ نویسی

تعرفه رپورتاژنویسی

اصول و روش رپورتاژ نویسی چیست؟

در نوشتن رپورتاژ باید از هرگونه دروغ خودداری کنید. یک رپورتاژ آگهی می‌تواند نوعی بررسی بی‌طرفانه باشد که در آن قطعا محصول یا خدمات شما می‌تواند برنده مسابقه شود. این یعنی شما باید بر روی نکات مثبت محصول یا خدمات خود دست بگذارید و طوری آن را بزرگنمایی کنید که بیشتر به ذهن مخاطب نفوذ کند.

به همین خاطر شما در مرحله ابتدایی، باید شخصیت و نیاز‌های مخاطب خود را درک کرده و به خوبی آنها را تجزیه و تحلیل کنید. این یعنی باید بدانید که مخاطب شما بیش از هر چیز به کدام بخش محصول یا خدمات شما نیاز دارد و بررسی خود را حول آن بخش به صورت مفصل انجام دهید تا مزیت شما نسبت به سایر رقبا کاملا مشخص شود. این به نوعی نگفتن بخشی از حقیقت خواهد بود و هیچ دروغی به مخاطب خود نمی‌گویید.

اگر در رپورتاژ تبلیغاتی خود به مخاطب دروغ بگویید، پلتفرم انتشار رپورتاژ آگهی شما اعتبار خود را از دست می‌دهد و دیگر به آن خبرگزاری یا پلتفرم اعتماد نخواهد کرد. به همین خاطر شما در ابتدا باید با لحنی کاملا دوستانه خودتان را در کنار مخاطب قرار دهید و از مشکلاتش با او صحبت کنید.

به این طریق او احساس می‌کند که شما همانند یک دوست صمیمی هستید که می‌خواهید به او در حل این مشکلات کمک کنید. در نهایت باید به شکلی کاملا غیر مستقیم، محصول و خدمات خود را به عنوان راه حلی مناسب برای حل مشکل او معرفی نمایید. بدین شکل، مخاطب حتی احساس نمی‌کند که شما در حال تبلیغ محصول یا خدمات خودتان هستید و این باعث می‌شود که شما بتوانید به روح و ذهن مخاطب خود نفوذ کنید و فروش خود را به شکل چشم گیری افزایش دهید. در حال حاضر رپورتاژ آگهی یکی از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود که تاثیر بسزایی نیز دارد.

اصول و روش رپورتاژ نویسی چیست؟

برای آموزش نوشتن رپورتاژ آگهی جذاب، مراحل زیر را گام به گام طی کرده و مخاطب را به مشتری تبدیل کنید.

گام اول: مخاطب خود را زیر ذره‌بین ببرید

اگر صاحب کسب‌وکار خود هستید و دستی در فرایندهای این چنینی دارید، قطعا واژه پرسونا برای‌تان آشنا است. ( به گوشتان خورده است.) پرسونا به زبان ساده، همان شخصیت مشتری‌ها و مخاطبان کسب‌وکار شماست. بررسی کنید رپورتاژ آگهی را برای چه پرسونایی می‌نویسید. سلیقه و شخصیت آن‌ها را زیر ذره‌بین قرار دهید. به چه فکر می‌کنند؟ چه نیازهایی دارند؟ چه گروه سنی هستند؟ به چه موضوعاتی علاقه‌مندند؟ در انتخاب واژه‌های مناسب محتوای رپورتاژ آگهی خود، لحن و سلیقه پرسونای خود را در نظر بگیرید تا در نتیجه انتخاب درست و هدفمند واژه‌ها، بازده حداکثری دریافت کنید.

گام دوم: محل انتشار رپورتاژ را بررسی کنید.

اگر قصد دارید رپورتاژ آگهی شما موثر واقع شود و به هدف موردنظر دست یابد، لازم است در سایت‌های معتبر و پربازدید منتشر شود. اغلب سایت‌های پربازدید، قوانین و سبک خاص خود را دارند. از این رو لازم است محتویات سایت‌های منتشر‌کننده و دیدگاه‌هایی را که کاربران آن‌ها ثبت کرده‌اند، به دقت بررسی کرده و مخاطبان آن‌ها را ارزیابی کنید. سپس سایت‌هایی را برگزینید که مخاطبان آن‌ها با پرسونای کسب‌وکار شما بیشترین تناسب را داشته باشند.

فرض کنید پرسونای شما دانشجویان جویای کار هستند، در نتیجه باید رپورتاژ آگهی دائمی خود را در سایتی منتشر کنید که دانشجویان فعال بسیاری از آن سایت بازدید می‌کنند و یا محصول شما برای بانوان و یا مادران جوان است، در این حالت می‌توانید در سایت‌هایی که اغلب مخاطبان‌شان بانوان هستند، همانند نی‌نی‌سایت، رپورتاژ آگهی خود را منتشر کنید.

از آنجایی که هر سایت، قوانین و سبک خاص خود را دارد، لازم است قوانین سایت منتشرکننده را مطالعه کرده و در نوشتن محتوای رپورتاژ آگهی خود مدنظر قرار دهید. همچنین در چیدمان واژه‌ها، جمله‌بندی، رنگ بندی و انتخاب عکس به سبک سایت منتشرکننده و مخاطبان آن به دقت توجه کنید.

گام سوم: برای نوشتن تیتر جذاب زمان بگذارید

تیتر یکی از ارکان مهم رپورتاژ آگهی است و باید به حدی جذاب باشد که مخاطب را به مطالعه ادامه متن ترغیب کند. با رعایت چند نکته ساده زیر و کمی خلاقیت، می‌توانید تیتری درخور و گیرا بنویسید.

پرسونای خود را درنظر بگیرید

حال که آگاهی و اطلاعات مورد نیاز پیرامون لحن، سبک و شخصیت مخاطبان برند خود و سایت انتشارکننده رپورتاژ را به دست آورده‌اید، از آن در چیدمان و وزن‌دهی واژه‌ها کمک بگیرید و با لحنی متناسب با مخاطب، تیتری جذاب نوشته و او را به خواندن باقی رپورتاژ آگهی علاقه‌مند کنید.

موضوع اصلی را بیان کنید

تیتر باید گویای موضوع اصلی شما باشد و مخاطب را با آن آشنا کند. می‌توانید با ایجاد حس نیاز در مخاطب و طرح پرسش، تمایل او را به مطالعه باقی متن برانگیزید.

به مبهم و یا شفاف بودن تیتر دقت کنید

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، کاربر مشغول مطالعه یک خبر و یا متن آموزشی است و در نتیجه ابهام زیاد بازخورد منفی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود مخاطب جبهه گرفته و متن را در همان ابتدا رها کند. البته بهتر است کمی ابهام در تیتر وجود داشته باشد تا سوال یا نیازی را در ذهن مخاطب به وجود آورده و او را به مطالعه بدنه اصلی تشویق کند.

از واج‌آرایی استفاده کنید

می‌توانید با به‌کار بردن کمی واج آرایی، در ذهن خوانده ریتم ایجاد کنید و تیتر خود را جذاب‌تر کنید.

از کلماتی مثل بهترین، فوق العاده و … استفاده نکنید

بهتر است تا حد امکان از به‌کارگیری این‌گونه کلمات بپرهیزید زیرا حس تبلیغاتی بودن محتوا را به مخاطب القا کرده و بسیار اغراق‌آمیز است و سبب می‌شود مخاطب با دیدگاهی تبلیغاتی بودن متن، آن را مطالعه کند.

گام چهارم: با نوشتن چکیده خوب، مخاطب را به مطالعه متن ترغیب کنید

در این مرحله خواننده تیتر شما را خوانده و ترغیب شده که متن را دنبال کند. حال زمان آن است که با نوشتن یک چکیده خوب او را به مطالعه ادامه رپورتاژ تشویق کنید. قبل از اینکه کاربر وارد قسمت اصلی متن شود، بهتر است چکیده‌ای از کل محتوا بین ۳۰ تا ۴۰ کلمه در اختیار او قرار دهید. این مقدمه کاربر را برای ورود به متن اصلی آماده می‌کند. از آنجایی که تعداد لغات در این قسمت بسیار کم است، از بررسی و نوشتن جزییات بپرهیزید و اصل و عصاره‌ای از محتوای خود را به دور از هرگونه مبهم‌نویسی و با بیانی کاملا شفاف، مطرح کنید.

می‌توانید در این قسمت ادعای اصلی خود را مطرح کرده و در بدنه اصلی آن را اثبات کنید و یا به کاربر بگویید وقتی متن را تا انتها دنبال کند، به چه چیزی دست خواهد یافت. برای مثال اگر هدف شما تبلیغ و فروش محصولات لاغری است، می‌توانید بنویسید «در ادامه شما را با برخی از روش‌های لاغری بلندمدت آشنا خواهیم کرد.» و در حد ۳۰ تا ۴۰ کلمه شرح و بسط دهید.

گام پنجم: مخاطب را با نوشتن متنی جذاب و هدفمند، شیفته خود کنید

نکته بسیار مهمی که باید در نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی قدرتمند به آن دقت شود، نوشتن بدنه اصلی مناسب است. کلمات باید طوری کنار هم چیده شوند که محتوایی ارزشمند و مفید در اختیار کاربر قرار گیرد و او را ترغیب کند مطالعه متن را تا انتها ادامه دهد و دعوت به عمل شما را مشاهده کند. اگر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد محتوای شما تبلیغاتی باشد و به معرفی برند، محصول و یا خدمات شما بپردازد، کافی و قابل قبول است. همچنین بهتر است مجموع تعداد کلمات به کار برده شده در رپورتاژ را به ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کلمه محدود کنید.

احساس مخاطب را درگیر کنید

همان طور که پیشتر گفته شد، برای نوشتن رپورتاژ آگهی جذاب، در انتخاب کلمات حساس باشید و لحن و سلیقه مخاطب برند خود و سایت منتشر کننده را در نظر بگیرید. همچنین دقت کنید که این محتوا، نوشته شماست پس باید لحن و صدای خاص شما در آن موج بزند و مخاطب را با خود درگیر کند.

احتمالا شما هم این جمله را شنیده‌اید که مردم با احساس خود خرید می‌کنند نه با منطق شان. پس می‌توانید با روایت داستانی جذاب و گویا، مشکلی را که برند شما برای حل آن تلاش می‌کند، مطرح کنید. از آنجایی که متن داستانی است، مخاطب را با خود درگیر کرده و حس همزادپنداری بیشتری ایجاد می‌کند.

راوی داستان جذاب برند خود باشید

توجه داشته باشید مردم برای محصول یا خدمت شما حاضر به پرداخت هزینه نیستند بلکه آنها برای به دست آوردن پیامدهایی که محصول شما به همراه دارد همانند اعتماد به نفس، سلامتی، زیبایی و … از شما خرید خواهند کرد. پس روایت داستانی خود را با طرح مشکلی بیان کرده و همزادپنداری کاربر را تحریک کنید. در انتها او را برای حل مشکلی که در ذهنش به وجود آورده‌اید، یاری کرده و  محصول یا خدمت خود را معرفی کنید.

از مثال‌هایی متفاوت برای شیوایی بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر محصول شما باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود، می‌توانید داستان فردی را که اضافه وزن دارد، بیان کرده و مشکلات روزمره و اثرات منفی بلندمدت چاقی را که با آن دست به گریبان است، شرح دهید؛ در انتها محصول خود را برای کمک به درمان چاقی کاربر و کاهش وزن او معرفی کنید.

بسیاری از بازاریاب‌ها برای عرضه محصول یا خدمت خود، از شیوه داستان‌گویی استفاده می‌کنند. جالب است که مردم از شیوه داستان‌گویی بیشتر از تبلیغات رنگارنگی که در رسانه‌های مختلف وجود دارد، استقبال می‌کنند و احتمالا توجه به برند شما و خرید محصول‌تان در نهایت افزایش می‌یابد و مورد استقبال واقع می‌شود.

از متخصصان استفاده کنید

می‌توانید از نقل‌قول نیز استفاده کنید و با متخصصان مصاحبه کنید و از آن‌ها بخواهید نظرات خود را درباره محصول یا خدمت شما ارائه کنند. در نظر داشته باشید منظور از نقل‌قول، بیشتر نظرات افراد متخصص است نه نظرات مشتریان راضی از برند شما.

برای محتوایتان پایان خوشی را در نظر بگیرید

رپورتاژ شما پایان فیلم‌های اصغر فرهادی نیست که مخاطبانتان را با حجم انبوهی از ناراحتی رها کنید. پرانرژی باشید و به مخاطبان خود انگیزه بدهید. این کار به شما کمک می‌کند تا مخاطبانتان به شما اعتماد بیشتری کنند و حس خوشایندی از محتوای شما بگیرند.

بخش‌بندی داشته باشید

تحقیقات نشان داده است که کاربران فقط حدود ۸ ثانیه بر روی موضوعی خاص  تمرکز می‌کنند. پس لازم است با ارائه محتوایی قابل فهم، به افزایش تمرکز مخاطب کمک کنید. بهتر است محتوای خود را بخش‌بندی کرده و سر تیترهای مختلف قرار دهید تا خوانایی رپورتاژ آگهی‌تان بهبود یابد.

جمله معروفی است که می گوید «هیچ کس مجبور نیست نوشته شما را بخواند.» پس تلاش کنید با کمی خلاقیت و تمرین، محتوایی درخور در اختیار کاربر قرار داده و به رفع نیازهای او کمک کنید؛ با این هدف که وقتی به انتهای متن می‌رسد از صرف زمان برای رپورتاژ آگهی نوشته شده توسط شما، احساس رضایت داشته باشد.

گام ششم: با دعوت به عملی جذاب، مخاطب را به سایت خود دعوت کنید

مخاطب را در تمام مسیر با کلمات خود همراهی کنید و او را به انتهای رپورتاژ آگهی برسانید. در انتها سعی کنید با دعوت او به انجام کاری، هدف خود را از نوشتن رپورتاژ آگهی عملی کنید. با توجه به اینکه تا به اینجا در ذهن مخاطب، سوال یا مشکلی را ایجاد کرده‌اید، در این مرحله مخاطب ۷۰% احتمال دارد به دعوت شما پاسخ مثبت دهد.

دقت داشته باشید نیازی نیست دعوت به عمل واضح و آشکار باشد، صرفا کافی است ساده و شامل اطلاعات تماس و یا لینک وب‌سایت شما باشد تا در نهایت احتمال بازدید از سایت‌تان و فروش محصول شما افزایش پیدا کند. اغلب سایت‌های منتشرکننده به شما این امکان را می‌دهند که بین ۳ تا ۵ لینک در کل رپورتاژ اگهی خود، قرار دهید.

نکات مهم هنگام نوشتن رپورتاژ آگهی

به قالب سایت دقت کنید

اگر می‌خواهید رپورتاژ شما به محتواهای معمول سایت تبلیغ‌کننده شبیه باشد، حتما قبل از نوشتن به قالب آن سایت دقت کنید. سعی کنید از رنگ‌ها و چهارچوب‌های سایت تبلیغ‌کننده در طراحی رپورتاژ خود استفاده کنید هرچه قالب شما ظاهر همسان‌تری با سایت تبلیغ‌کننده داشته باشد، رپورتاژ شما حرفه‌ای‌تر خواهد بود.

به سرتیترهای (Headline) سایت تبلیغ‌کننده دقت کنید

سایت تبلیغ‌کننده عموما از چه مدل سرتیترهایی استفاده می‌کند؟ خیلی کوتاه و تک کلمه‌ای سرتیتر خود را می‌نویسد یا با جملاتی بلند و توضیحی؟ از سرتیترها  الگوبرداری کنید تا مخاطب هنگام خواندن رپورتاژ شما با تفاوت زیاد مواجه نشود.

به لحن نوشتار سایت تبلیغ‌کننده دقت کنید

تبلیغ‌کننده شما با کدام لحن برای کاربران خود می‌نویسد؟ از لحنی عامیانه و صمیمی استفاده می‌کند یا لحنی رسمی دارد؟ کاربران از کدام مدل محتوا بیشتر استقبال کرده‌اند؟ محتواهای طویل را دوست دارند یا کوتاه؟ رپورتاژ شما باید به خوبی با این المان‌ها همخوانی داشته باشد.

رپورتاژ آگهی چه تاثیری بر مخاطب شما در دیجیتال مارکتینگ می‌گذارد؟

پیش از هر چیز، یک بار خودتان را در جایگاه مشتری فرض کنید. قطعا شما نیز در طول روز با صدها تبلیغ مختلف رو به رو می‌شوید. واکنش شما به این نوع تبلیغات چیست؟ آیا تبلیغ هر چیزی را که می‌بینید، جذب آن می‌شوید؟ یا اینکه تصور می‌کنید که این یک کلاه برداری جدید است و می‌خواهند یک سری محصول یا خدمات بی‌کیفیت را با تبلیغات حرفه‌ای به شما بفروشند؟ قطعا گزینه دوم صحیح است. متاسفانه به دلیل حیله‌های مختلف تبلیغاتی، مردم دیگر اعتمادی به تبلیغات مستقیم ندارند. در عین حال، زمانی که یک شخص ثالث که اصلا در مورد خدمات یا محصولی ذی نفع نیست چیزی رو توصیه می‌کند، قطعا جذب آن می‌شویم.

رپورتاژ نویسی در دیجیتال مارکتینگ را یک نوع تبلیغ خلاقانه، آگاهانه اما غیر مستقیم می‌دانند که ذهن مخاطب را هدف قرار می‌دهد. این یعنی زمانی که مخاطب در حال خواندن رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ تبلیغاتی شما است، اصلا احساس نمی‌کند که در حال فروش چیزی به او هستید.

بلکه ادبیات و نحوه تبلیغ در یک رپورتاژ باید به شکلی باشد که احساس صمیمیت بیش از اندازه‌ای بین شما و مخاطب به وجود بیاید و مخاطب احساس کند که شما با تمام وجود صلاح او را می‌خواهید و بدون هیچ قید و شرطی تنها می‌خواهید بهترین راه را به او نشان دهید.

شاید این مساله برای خودتان نیز به وجود آمده باشد که اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده از یک محصول یا خدمتی تعریف کند، جذب آن می‌شوید و ترجیح می‌دهید شما نیز از آن استفاده کنید. دلیل این مساله، اعتمادی است که به گوینده و فردی که تبلیغ آن محصول را می‌کند دارید.

پس اگر گوینده یک تبلیغ به عنوان دوست مخاطب خودشان جلوه دهد، مخاطب شما هر آنچه که بخواهید را باور می‌کند. شاید این مساله کمی غیر اخلاقی به نظر برسد. اما اگر از روش رپورتاژنویسی صحیح استفاده کنید، خواهید دید که می‌توان در کمال صداقت، بهترین تاثیر را بر روی ذهن مخاطب خواهد داشت.

سوالات متداول

بازدهی سئو محتوای شما، بستگی مستقیم به انتخاب صحیح و هدفمند کلمات کلیدی دارد. برای انتخاب بهترین و موثرترین کلمات کلیدی، لازم است با استفاده از ابزارهای کیورد ریسرچ، میزان جستجوی کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار خود و همچنین میزان جذب بازدید رقبای کسب و کار خود با این کلیدواژه ها را بررسی کنید. برای این کار می توانید از خدمات تحقیق کلمات کلیدی جادوگر سئو بهره مند شوید.

حجم محتوای شما باید با موضوعی که برای تولید محتوا مد نظر دارید و هدف جستجوی کاربر (Search Intent) تطبیق داشته باشد. اگر بخواهیم از زاویه آماری به مسئله نگاه کنیم، تحقیقات سایت های Ahrefs و Backlinko و HubSpot نشان می دهد برای کسب رتبه های برتر در نتایج جستجوی گوگل، محتواهایی که حداقل ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ کلمه دارند، از قدرت رقابتی بالاتری برخوردار هستند. (اما اگر نیازمند محتوایی کمتر از ۱۵۰۰ کلمه هستید هم ویراکلیک برای شما تولید میکند و هیچ مشکلی از لحاظ سئوی ندارد)

بله. ویراکلیک در جشنواره های تخفیف خودش برای سفارش محتوا و سئو تخفیف میدهد.

بله. ما در ویراکلیک بر تولید محتوای با کیفیت تمرکز داریم. اگر به هر دلیلی از کیفیت خدمات ما رضایت نداشته باشید، کل مبلغ پرداخت شده، بازگردانده خواهد شد.

مدت زمان لازم برای تولید و تحویل محتوا، بستگی به «تعداد محتوا» و «تعداد کلمات هر محتوا» در سفارش شما دارد.

نگران نباشید. ما محتوای شما را در اختیار هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگری قرار نمی دهیم. ما برای حقوق مالکیت معنوی شما احترام قائل هستیم.